Artur Bielecki - muzykolog, krytyk, dziennikarz.

 

Artur Bielecki - muzykolog, dziennikarz i krytyk muzyczny; ur. w 1966 roku we Wrocławiu.

Studia muzykologiczne odbył na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie koncentruje się na pracy dydaktycznej w Ogólnokształccej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu oraz w tamtejszej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego.

Głównymi dziedzinami jego zawodowych zainteresowań s±: historia muzyki i problemy analizy dzieła muzycznego oraz estetyka sztuki interpretacji muzycznej. Szczególnie zaś: wybitne szkoły i postacie z kręgu pianistyki, dyrygentury, a także w muzyce dawnej. Jednak rzeczywistym centrum jego zainteresowań od lat jest historia pianistyki...

Artur Bielecki jest współzałożycielem wrocławskiego Towarzystwa im. Józefa Hofmanna; był też jego pierwszym Prezesem (w latach 1998 -2002).

Recenzentem muzycznym Gazety Wyborczej był Artur Bielecki w latach 1992 - 2000. Jako publicysta współpracuje między innymi z Ruchem Muzycznym i miesięcznikiem Odra.

Ważniejsze teksty Artura Bieleckiego to: Chopin jako pianista, "Ciemność i światło: Brat Mozart", "Boski instrument" (o Dinu Lipattim), "Tony płyt, dekady sławy" (o Arturze Rubinsteinie), "Kissin w Royal Albert Hall", etc.

 . Kontakt: Artur Bielecki

Serwis Muzyczny - Muzycy.pl