Kim Borg, ur. w Helsinkach w 1919 – zm. w Fredensborg-Humlebęk we wschodniej Danii w 2000, był wielkim artystą śpiewakiem (bas-baryton), który nie tylko doskonale sprawdzał się na estradach całego świata, z MET włącznie, nie tylko cudownie interpretował pieśni, nie tylko nadzwyczajnie uczył, ale i ...

Ale i był kimś więcej: kimś, komu dlatego może tak wiele rzeczy się udawało, że był niezwykle mądrym, pogodnym oraz życzliwym światu i ludziom (co chyba należy do bycia mądrym) człowiekiem. Dodajmy, że studiował w Helsinkach i Sztokholmie – śpiew oczywiście, ale "na wszelki wypadek" uzyskał też dyplom w dziedzinie biochemii na Politechnice (Institute of Technology) w Helsinkach. Występował around the World, a w końcu życia był profesorem Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.

Przy końcu jego nieco zapomnianej i w Finlandii zadziwiająco mało popularnej książki o sztuce śpiewu i nauce śpiewania, zresztą wydanej w Helsinkach w 1972 roku, która jest inteligentnie wesoła i z typowymi "cegłami" pedagogicznymi doprawdy nie ma nic współnego, znalazłem 11 nakazów i zakazów adresowanych do studentów wokalistyki.

Postanowiłem te zalecenia Kima (tu, w Skandynawii, tak właśnie zwraca się do woźnych i profesorów; alle Menschen werden Brüder) przetłumaczyć i udostępnić wszystkim spragnionym mądrej rady młodszym i starszym Koleżankom i Kolegom muzykom. Zaś takiej rady niespragnionych w tym miejscu proszę by zakończyli lekturę tej strony i przeszli zupełnie gdzie indziej). Rady Mistrza Kima są – moim zdaniem – po prostu uniwersalne i dotyczą nie tylko muzyków, ale zwyczajnie nas wszystkich, ludzi.

Oto słowa Kima Borga:

1. Miej świadomość celu, do którego dążysz. Pragnij jednak choć czegokolwiek.

2. Bądź pokorny: będziesz przyjaźnić się z dziełami mistrzów.

3. Spaceruj i używaj sportu na wolnym powietrzu; śpiewanie [granie] jest pracą we wnętrzu.

4. Szukaj partnerów. Nie duś się we własnym sosie.

5. Trzymaj się z dala od intryg. Za intryganctwo płaci sie wprawdzie z opóźnieniem, ale słono.

6. Poznawaj muzykę. Wiele się nauczysz.

7. Bywaj w teatrze. Wiele się nauczysz.

8. Śpij wiele. Będziesz twórczy przez cały dzień zamiast ziewać do wieczora.

9. Nie zadawaj się z "cyganerią". Wytracisz zapał do pracy.

10. Nie zajmuj się polityką. Twoja sztuka jest zadrosna o każdą minutę.

11. Podróżuj ile kieszeń wytrzyma. Zobaczysz rzeczy i sprawy w odpowiedniej perspektywie i właściwych proporcjach.

Ode mnie pochodzi punkt ostatni:

12. Nie zamartwiaj się nagrodami zdobytymi przez konkurentów. Czas Twojej wygranej też nadejdzie, ale - vide  pkt. 1 - 11.

Powodzenia w nauce, studiach i pracy w sezonie oraz roku szkolno-akademickim 2006/2007 i w latach następnych serdecznie życzę!

                                (-) Stefan Kutrzeba

 

 

Aktualizacja: 2007-03-21