http://www.znaki-bhp.pl/moduly/produkty/gdata/2853.jpg.

im. Teodora Leszetyckiego

im. Teodoraim Leszetyckiego

Kielce 2012: nasz kolejny debiut...!

 

 

 XI Międzynarodowe Warsztaty Pianistyczne 'Idea-Obraz-Technika'  im. Teodora Leszetyckiego w lipcu 2012 po raz pierwszy zostały zorganizowane w Kielcach przez: Szkoły Muzyczne I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach, Towarzystwo im. J. Hofmanna we Wrocławiu oraz Towarzystwo Muzyczne im. T. Leszetyckiego w Warszawie.

 

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM I INSTYTUCJOM, KTÓRE PRZYCZYNIŁY SIĘ DO ORGANIZACYJNEGO SUKCESU WARSZTATÓW-2012!

- Organizatorzy

http://a-kwiaty.pl/uploads/zoom_img_310.jpg

 

 

Warsztaty przeprowadziliśmy w dniach 6 – 14 lipca; w roku 2012 wszystkie zajęcia kursowe oraz finałowe koncerty miały miejsce w budynku ZPSM im. Ludomira Różyckiego przy ul. Wojewódzkiej 12 w Kielcach.

 

  

Nie... – to nie jest fotka z Inauguracji: to Malgosia Wróblewska i Marcin Mogiła przed występem w czasie Warsztatów; nie dysponujemy chwilowo zdjęciem z Inauguracji, a ten koncert był prawdziwym wydarzeniem artystycznym (Mozart, Schubert, Strawiński).

Fot. Bogumił Sobota

 

Zajęcia na Warsztatach-2012 rozpoczęły się wczesnym przedpołudniem w piątek, 6 lipca, natomiast uroczystość otwarcia połączona z krótkim koncertem uczestników odbyła się (podobnie, jak rok wcześniej, w Rzeszowie) tego samego dnia o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Szkół. Prof. Olga Łazarska była jeszcze wówczas zajęta jako juror na konkursie dla młodych pianistów w Paryżu, zaś Dyrektor Artur Jaroń dopiero następnego dnia zamykał XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

 

Wykładowcami w roku 2012 byli: Pani Olga Łazarska - Kraków, Pan Artur Jaroń - Kielce, Pan Stefan Kutrzeba -  Kielce, Pan Michał Szczepański - Wrocław. Zajęcia z improwizacji jazzowej prowadził Pan Łukasz Perek z Wrocławia.

 

               

Koncert zespołu Kasia Stankowska Quartet – przy fortepianie: Łukasz Perek (Wrocław, 2012)

 

  W naszych Warsztatach-2012 wzięli udział niżej wymienieni Uczestnicy:

 

Faisal Al-Bahairi, Kuwejt/Kuwejt

Jan Bieniasz, Kielce

Sabina Bury, Rzeszów

Krzysztof Cegliński, Łódź

Małgorzata Drzewicka, Warszawa

Monika Duda, Opole

Zofia Dzieniakowska, Łódź

Piotr Gąska, Ryki

Małgorzata Indrzejczak, Łódź

Eliza Kordeczka, Tymbark

Patrycja Kordasz, Bielsko-Biała

Klara Kraj, Kielce

Faustyna Krajewska, Kraków

Klaudia Kudełko, Warszawa

Jakub Kuszlik, Kraków

Krzysztof Lis, Wrocław

Grzegorz Łabędzki, Wrocław

Diana Łania, Rzeszów

Tytus Łataś, Wrocław

Karol Mojsiewicz, Szczecin

Szymon Nehring, Kraków

Karolina Ostrowska, Gorzów Wlkp.

Zuzanna Pietrzak, Łódź

Adam Rogala, Bydgoszcz

Zofia Satała, Kraków

Abdul-Aziz Saleh, Al-Abwa Kuwejt/Kuwejt

Aleksander Suchorab, Kraków

Zuzanna Styczyńska, Łódź

Tomasz Zając, Gdynia

 

 

 

  W trakcie trwania Warsztatów, pomijając koncert inauguracyjny oraz tradycyjne koncerty finałowe, mieliśmy okazję wysłuchania także doskonałego występu duetu fortepianowego z katowickiej Akademii Muzycznej: Małgorzata Wróblewska i Marcin Mogiła obok nieomal „standardowych” pozycji – jak  Sonata D dur  Mozarta oraz  Fantazja c moll  Schuberta – zaprezentowali nie lada rarytas, dwufortepianową wersję „Święta wiosny” Igora Strawińskiego. Pewnego pogodnego popołudnia odbyliśmy piękny spacer zapoznający Uczestników i Gosci z zabytkami Kielc; niewątpliwie smakowitą atrakcją były podczas tego spaceru lody z małej, ale za to oferującej tradycyjnymi metodami wytwarzane specjały.

 

Równolegle z Warsztatami dla pianistów, jak co roku, prowadzone było Seminarium Pedagogiczne dla nauczycieli fortepianu. Gościliśmy pedagogów z wielu szkół, a nawet uczelni muzycznych. Nasi Goście i Uczestnicy na czas Warsztatów zamieszkali w położonym bardzo blisko ZPSM, czystym i spokojnym internacie Szkół Elektrycznych przy ul. Tysiąclecia 18. Żywiliśmy się u nas na miejscu, w bufecie Szkół Muzycznych, w którym elegancja podania szła w parze z kulturą obsługi oraz jakością serwowanych posiłków. Nic też dziwnego, że po ostatnim koncercie i zakończeniu Warsztatów pracownikom i szefowej Cateringu „Magdalenka M.” odśpiewaliśmy gromkie „STO LAT” i wręczyli bukiet w podzięce za życzliwość i w ogóle – za doprawdy rzadko spotykaną „klasę” (wliczamy tu również jakość aromatycznej kawy z prawdziwie włoskiego expresu).

 

Podobnie gromkim śpiewem i kwiatami podziękowano także pracownikom administracji i obsługi naszych Szkół, którzy WSZYSCY spisali się na medal, nie mieliśmy żadnych kłopotów z szatnią, portiernią, ochroną, parkingiem czy salami. Zresztą, tak samo było u nas w zasadzie zawsze: w Olsztynie i Rzeszowie też.  Jakieś wnioski...?

 

 

Fragment wnętrza ZPSM w Kielcach (korytarz II piętra); zawsze wszystko lśni...

 

 

 Z pewnością nie wszystko, ale bardzo wiele o Warsztatach-2012 powiedzą fotografie; jest ich ok. 370, a wszystkie pochodzą z kamery Pana Bogumiła Soboty; Jego firma – Tablitek-Rzeszów – przez wiele lat bardzo wspomagała nasze Kursy. Na Warsztatach-2012 Pan Bogumił przez kilka dni był naszym wyjątkowo miłym Gościem.

 

 Gorąco zapraszam do odwiedzenia Galerii zdjęć z pierwszych kieleckich Warsztatów!

 

 

 

Serdecznie pozdrawiam i bardzo dziękuję za odwiedzenie tej strony!

 

                                                                               -   Stefan Kutrzeba

 

 

Wola Kopcowa, 13.2.2013.

Opuiblikowane: 2013-02-13