IDEA - OBRAZ – TECHNIKA

Letnie Mistrzowskie Kursy Pianistyczne w Olsztynie

Fotografie z lat  2002 – 2007 (kursy nowe: tutaj).

Te zdjęcia tylko w niewielkim stopniu oddają atmosferę i ducha naszych Warsztatów; to po pierwsze. Zaś po drugie -  wszystkie ich opisy pochodzą od autora tej Strony i odzwierciedlają wyłącznie jego prywatne poglądy. Będzie on bardzo wdzięczny za propozycje poprawek i/lub uzupełnień.

...............

Chronologia w tym mikroalbumie prawie nie ma zastosowania; swobodnie wędrujemy od tematu – do tematu. 

  Fotek jest wiele; bardzo proszę o cierpliwość...! Dziękuję!

                                              S. K.

■■■

Olsztyńska Starówka z lotu ptaka.

■■■

 

Tak będzie za kilka lat wyglądać siedziba Centrum Muzyki w Olsztynie; lokalizacja ta sama – tylko istniejące budynki PSM I i II st im. Chopina oraz Filharmonii zostaną ciut zmodernizowane...

■■■

 

W roku 2002 wystartowaliśmy we dwóch z Michałem Szczepańskim (ten młodszy, z lewej).

■■■

W roku 2005  dołączyła do nas Pani Olga Łazarska...

■■■

 

Poszukiwaliśmy czegoś nowego: Panowie Artur Bielecki (Wrocław), a potem Jakub Puchalski (Kraków) prowadzili zajęcia z historii i teorii pianistyki...

■■■

Postanowiliśmy jednak w końcu zaproponować Uczestnikom coś bardziej niekonwencjonalnego; improwizacja jazzowa! Od lewej: Michał Kozłowski, Julia Kociuban... Z prawej: Paweł Wakarecy.

A w Centrum? Wow! Kasia Stankowska!

■■■

Prof. Vladimir Slobodyan z Kaliningradu (Rosja) współpracował z nami w latach 2004 –2005.

■■■

Doc. Oksana Rapita z Akademii Muzycznej we Lwowie (Ukraina), jest z nami od 2006 roku.

■■■

Prof. Walery Szacki, szef Katedry Fortepianu w Konserwatorium w Mińsku (Białoruś) gościł na naszych Warsztatach w 2007 r.

■■■

Organizacja Olsztyńskich Warsztatów Pianistycznych 'IDEA-OBRAZ-TECHNIKA' byłaby nie do pomyślenia bez osobistego zaangażowania (aktualnie – byłego) Dyrektora PSM I i II st im. F. Chopina, Pana Tadeusza Korpala, a także bez współudziału Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz opieki, jaką zaofiarowały nam Władze Olsztyna i olsztyńskie media – jak Radio Olsztyn czy Gazeta Olsztyńska...

Serdecznie DZIĘKUJEMY oraz liczymy na pomoc i współpracę ze Szkołą, Filharmonią i Miastem także w przyszłości!

■■■

Dyr. Piotr Wajrak od 4 już lat pomaga naszym solistom GODNIE znaleźć się na estradzie w muzycznym sensie tego słowa. Jego poczucie humoru i błyskawiczna reakcja na jakiekolwiek, np "rytmiczne zagrożenie" gwarantuje naszym Uczestnikom-Solistom zachowanie możliwie pełnego komfortu na estradzie.

Niezwykłe jest też serdeczne koleżeństwo, z jakim muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej podchodzą do naszej Młodzieży!

Bardzo Państwu Dziękujemy – Panie Dyrektorze!

Koleżanki i Koledzy Muzycy!

■■■

A teraz – będziemy mówić głównie o Uczestnikach, choć nie tylko...

Słuchając innych – dowiadujemy się wiele o nas samych...

■■■

Komórka uczy i bawi: Julia Feuerbacher (USA) i Xiumin (Singapur).

■■■

Po rewelacyjnym występie Xiumina na estradzie odbyła się istna demonstracja przyjaźni polsko-singapurskiej. Xiumin wkrótce potem pojawił się we Wrocławiu...

■■■

Jagoda Żulichowska w Koncercie D dur Haydna.

■■■

Natalia Lentas – op. 15 Beethovena (2005); w dwa lata później Jej wykonanie II i III części Koncertu f moll Chopina, niemal ex tempore, trzeba uznać za jedno z artystycznie najważniejszych wydarzeń naszych Warsztatów!

■■■

Lin Xiu Min – Chopin, op. 11 cz. III.

■■■

Słuchamy i cieszymy się! Pomagamy – taka nasza rola...!

■■■

III część 3-go Koncertu Rachmaninowa; Mateusz Molęda (Drezno, Niemcy). Ten utalentowany młody człowiek od  dziecka mierzył bardzo wysoko... Nie warto mierzyć nisko!

■■■

Wycieczka – wizyta na farmie...

■■■

Wycieczka - przy ognisku...

■■■

One (od lewej: Agata Misiak, Joasia Różewska i Karolina Cichoń w rolach głównych) muszą się kiedyś wygadać...!

■■■

Mateusz Molęda, Gracjan Szymczak, Joasia Różewska, Mateusz Kowalski, Michal Kozłowski, Michał Kurowski, Joasia Sobota, Marysia Peryt – czekają na zajęcia z historii i teorii pianistyki.

■■■

Kwiaty i upominki od Urzędu Miasta w Olsztynie! Dziękujemy!

■■■

W Olsztynie z reguły bywa bardzo upalnie; Panie Anna, Janina i Karolina podczas próby radzenia sobie z sytuacją...

■■■

Ważne sprawy omawiamy na bieżąco.

■■■

Mała przerwa: p. Szczepańscy w  chwilę po opróżnieniu czerwonego kubka (Jacobs z podwójną śmietanką)...

■■■

Pawel Sobowiec – Beethoven, op. 37, cz. I; wówczas Paweł był uczniem Prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn, aktualnie (2008) studiuje u Prof. Jerzego Sterczyńskiego w Warszawie.

■■■

Oleg Szesza (uczeń Prof. Slobodyana; Kaliningrad; Rosja) po zagraniu II i III części Koncertu a moll Griega.

■■■

Philip Kwoka (USA; jego nauczycielką jest Dr. R. Rust, Lynn  University) – to jeden z najbardziej aktywnych i pracowitych naszych Uczestników; w 2005 grał I cz Koncertu g moll Mendelssohna;  w 2007 – z powodzeniem pokazał się w III cz. Koncertu e moll Chopina.

■■■

 

Michal Kozlowski (Gdynia; uczeń Prof. K. Popowej-Zydroń) w 2005 z wielkim polotem zagrał Fantazję na tematy polskie op. 13 Chopina.

■■■

Szymon Nehring; 11 letni artysta z Krakowa (uczeń p. Olgi Łazarskiej) w 2007 rozpoczął nasz galowy koncert doskonałym wykonaniem I części Koncertu a moll J. N. Hummla.

■■■

Dzień wcześniej równie pięknie rozpoczął się finałowy koncert solistów: Kamil Borkowski (Warszawa; uczeń p. E. Karaś-Krasztel) zagrał Preludium i Fugę Cis dur z II tomu Das Wohlt. Klavier Bacha –jak doprawdy dojrzały muzyk...!.

■■■

Pan Krzysztof Nehring od szeregu lat jest wytrwałym obserwatorem naszych Warsztatów, a równocześnie znakomitym trenerem ping-ponga dla swego wnuczka, Szymka...!

■■■

 

Gwennaël przyjechal do nas z Guadeloupy, a Phu (z obowiązkową butelką Pepsi) z Salzburga (studiuje w Mozarteum); jak widać – obaj Panowie świetnie się czuli w Olsztynie …

■■■

I część Koncertu e moll Chopina;  przy fortepianie uczennica Prof.  Olgi Łazarskiej, Julia Kociuban (wówczas miała 13 lat…!). Julia w 2005 została uhonorowana stypendium ‘Prof. Janina Butor in Memoriam’.

■■■

Piotrek Łukaszczyk, uczeń Dr M. Szczepańskiego, w 2005 błyskotliwie zagrał I Scherzo Chopina, a w 2007 – Walca "Mefisto" Liszta.

■■■

Tradycyjny koncert galowy w 2006 roku odbył się w sali sesyjnej olsztyńskiego Ratusza.

■■■

Corocznie Dyrekcja olsztyńskiej Szkoły proponuje nam nowe miejsca do zwiedzania. W roku 2006 wyruszyliśmy na spływ Krutynią.

■■■

Po spływie odwiedziliśmy Leśniczówkę Pranie – tu Gałczyński napisał m. inn Niobe, Wita Stwosza i Ojczyznę.

■■■

W 2007 odwiedziliśmy m. inn. "wilczy szaniec" w Gierłoży. Ale najpierw była Święta Lipka. Na zdjęciu – Hania Pankova i Julia Talyzina podczas zwiedzania Bazyliki.

■■■

Pawel Wakarecy w roku 2005 otrzymał stypendium Lions Clubu ‘Cavaliers of Saint George’ z Guadeloupy: dwutygodniowy pobyt na Rajskiej Wyspie oraz udział w Piano Master-Course... Aktualnie Paweł, student Akademii bydgoskiej (u Prof. Popowej-Zydroń)  występuje w Olsztynie w roli Mocno Zaprzyjaźnionego Obserwatora.

■■■

Joanna Kacperek (Warszawa), uczennica Prof. Anny Jatrzębskiej-Quinn, należy do licznej grupy ciekawie zapowiadających się "nowych twarzy", jakie pojawiły się na naszych Warsztatach w 2007 roku...

■■■

Podobnie Marcin Morawski (uczeń Artura Jaronia) i Grzegorz Nowak (uczy się u Andrzeja Domina); przyjechali z PSM II st w Kielcach; tu – po świetnym show w "Wesołej Przechadzce" ze  Szkiców V. Gavrilina.

■■■

I tak samo Łukasz Chrzęszczyk (uczeń A. Domina) – też przyjechał z Kielc, ze Szkoły, w której właśnie trwa Złoty Wiek...; tu – w chwilę po zagraniu Preludium B dur op. 23 No 2 Rachmaninowa.

■■■

Julia Talyzina studiuje u Prof. Rapity w Akademii Muzycznej we Lwowie; w 2007 z wielkim blaskiem zagrała I cz Koncertu B dur KV 450 Mozarta.

■■■

 

Mamy też na Warsztatach Silną Grupę pod Wesołym Nadzorem – czyli dziewczyny z Bielska Podlaskiego i Białegostoku pod znakomitym kierownictwem Pani Ani Świętochowskiej.

Uwaga: fotkę z Mlodzieżą zawdzięczamy p. Ani Sorokin, natomiast fotka z lewej – to dzieło Pana Bogdana.

■■■

Marcin Mogiła, wówczas uczeń p. Magdy Lisak w PSM II st im. Karłowicza w Katowicach (aktualnie student katowickiej Akademii w klasie Prof. Andrzeja Jasińskiego) i Monika Pawlas, absolwentka w PSM II st w Rybniku u Dr Szczepańskiego, aktualnie studentka w jego klasie w Akademii we Wrocławiu) – mieli masę frajdy z grania Samby z Suity Scaramouche Milhauda!

■■■

II i III część Koncertu G dur Beethovena w wykonaniu Tomka Kaczmarka z Wrocławia (abs. p. Piotrowskiej w OSM na Łowieckiej, obecnie student w klasie Prof. G. Kurzyńskiego w Akademii), wywołały najdłuższy i najgłośniejszy aplauz publiczności w czasie warsztatowych wystepów w roku 2007...

■■■

Pani Iwona Zajac z synem, Tomkiem (Jerzy, tata, przyjechał dopiero na koncert) – mieszkają w Gdyni, mieście wyjątkowo przyjaznym i dla własnych Mieszkańców i dla Gości. Tomek jest uczniem p. Julity Książkowskiej; w roku 2007 na koncercie galowym zagrał III cz Koncertu C dur Beethovena.

■■■

Na szlaku: z prawej – Joasia Sobota z Mamą, z lewej – Michał Zieliński i Grześ Deruba. Szlak wiódł zawsze do lub z "Żabki"...

■■■

 

Wszystkie (prawie!) fotki na tej Stronie są dziełem Pana Bogdana – definitywnie NAJLEPSZEGO gitarzysty basowego wśród polskich przesiębiorców, ojca Joanny (tu: podczas lekcji u Prof. Rapity) oraz chyba najwytrwalszego spośród wszystkich Gości i Uczestników olsztyńskiego kursu! Dziękujemy Ci gorąco – Drogi Bogdanie!

■■■

Jak by nie patrzeć, także obecna siedziba olsztyńskiej PSM jest bardzo OK! I te auta...! Najmilej jest wychodzić do miasta lub z niego wracać, gdy z otwartych okien Szkoły grzmi naraz kilkadziesiąt fortepianów i pianin głoszących Urbi et Orbi, że oto WARSZTATY znów grają...     

■■■

Ratusz w  Olsztynie jest zawsze piękny, ale wieczorem...!

   ZAPRASZAMY! 

 

Last revised: 2007-12-15