Oksana Rapita

- pianistka i pedagog...

 

 

 

 

Choć zapewne niewiele osób w Polsce zdaje sobie z tego sprawę – ukraińskie tradycje pianistyczne należą do najznakomitszych w świecie. Wystarczy wspomnieć, że z terenów dzisiejszej Ukrainy pochodzą tacy pianiści jak Światosław Richter, Emil Gilels, Benno Moisejewicz i Simon Barere oraz przede wszystkim urodzony w Berdyczowie, a wykształcony w Charkowie i Kijowie Włodzimierz Horowitz...

 

Nie zapominajmy, że na tych terenach na przełomie XIX i XX stulecia, w ówczesnym Elizawietgradzie żyły i twórczo pracowały polskie rodziny Szymanowskich, Taubów i Iwaszkiewiczów, których częstymi gośćmi bywali tak znakomici muzycy jak Artur Rubinstein i Paweł Kochański; w Elizawietgradzie urodził się też Harry Neuhaus.

 

 

Oksana Rapita jest reprezentatem tej wielkiej tradycji; studiowała w Konserwatorium im M. Łysenki we Lwowie pod kierunkiem Prof. Lidii Krykh. Staż po dyplomie lwowskiej Uczelni odbyła w Instytucie Muzyczno-Pedagogicznym im. Gnesinych w Moskwie w klasie Prof. Aleksandra Aleksandrowa.

 

 

Od 1990 roku Oksana Rapita pracuje w katedrze fortepianu w Akademii Muzycznej im. M. Łysenki we Lwowie, a od 1994 prowadzi też klasę fortepianu w Lwowskiej  Specjalnej Szkole Muzycznej im. S. Kruszelnickiej (odpowiednik Szkoły Talentów).

 

Wśród jej studentów są liczni laureaci Konkursów Międzynarodowych; jej wychowankowie kontynuują dalszą naukę między innymi w Niemczech i Polsce.

 

 

GSM:  + 380 974 594 110

Email: 

    

 

 

Oksana Rapita została uhonorowana wieloma nagrodami zarówno jako pianistka jak pedagog: jest Laureatem Ogólnoukraińskiego Konkursu Pianistow im. M. Łysenki w 1984 roku oraz otrzymała wyróznienie na Miedzynarodowym Konkursie  im. Palomy O'Shea w Santander (Hiszpania) w 1990 roku, a w 1993 została Laureatem Międzynarodowego Konkursu  Zespołów Kameralnych (Kijów, Ukraina).

 

 

Koncertowała na Ukrainie oraz w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii i Belgii. W maju 2005 w słynnym studio koncertowym Polskiego Radia,  dokonała archiwalnego nagrania III Koncertu fortepianowego A. Nikodemowicza.

 

 

Oksana Rapita uczestniczyła w festiwalach muzycznych na Ukrainie:

 

- Kontrasty , Wirtuozi (Lwów)

- Premiery sezonu, Festiwal Muzyczny (Kijów)

- 2 dni & 2 noce (Odessa)

 

oraz w Polsce:

 

- Dni muzyki  (Kraków)

- Muzyczne spotkania (Warszawa)

 

 

 

Jako pedagog Oksana Rapita została wyróżniona odznaczeniem na Międzynarodowym Konkursie im. Balysa Dvarionasa (Wilno, 2002), a także Dyplomem Gratitude to Teacher w roku 2005 w Kijowie.

 

 

Aktualizacja: 2008–03–27