(Olsztyn 2004)

 

W roku 2004 Kurs w Olsztynie odbył się w dniach 6 - 15 lipca, a patronowały mu, podobnie jak w poprzednich dwu latach latach, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie, Państwowa Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Towarzystwo im. Józefa Hofmanna we Wrocławiu.

Gospodarzem Kursu był Pan Dyr. Tadeusz Korpal, Orkiestrę PF w Olsztynie, która akompaniowała naszym Kursantom poprowadził Pan Dyr. Piotr Wajrak, zajęcia pianistyczne prowadzili: Michał Szczepański z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Vladimir Slobodyan z Muzycznego College'u im. Rachmaninowa w Kaliningradzie oraz autor niniejszej strony, Stefan Kutrzeba z Ylä-Satakunnan College of Music w Parkano, Finlandia; Pan Artur Bielecki z Wroclawia poprowadził seminarium z literatury i historii pianistyki.

 

W Olsztynie łatwo było i zasłuchać się – i uśmiechnąć. Pani Olga Łazarska wygląda na wyraźnie zadowoloną z rozwoju sytuacji... Obok Pani Olgi, a któż to uczestniczy w seminarium Artura Bieleckiego? Ależ oczywiście – to Dr Anna Knapik, znany śląski reumatolog, prywatnie – Mama naszej najmłodszej w tym roku kursantki, Paulinki.

W Kursie wzięło udział 34 uczestników z Polski, Niemiec, Francji, USA i Singapuru. Zgłoszona uczestniczka z Rosji w ostatniej chwili odwołała swój przyjazd.

Oto lista: Kamil Borkowski (Warszawa), Monika Cichocka (Olsztyn), Marcin Cichocki (Olsztyn), Karolina Cichoń (Tarnów), Kamil Dudek (Mińsk Mazowiecki), Magdalena Ewertowska (Olsztyn), Martyna Falkowska (Olsztyn), Julia Feuerbacher (USA), Ewelina Iwanowicz (Olsztyn), Aleksandra Jabłczyńska (Wrocław), Karolina Jabłońska (Nysa), Michał Jaroń (Warszawa), Marzena Kowalska (Tomaszów Mazowiecki), Paulina Knapik (Katowice), Anna Kubicz (Rzeszów), Michał Leoniak (Siedlce), Emilia Lentas (Wrocaw), Natalia Lentas (Wrocław), Lin Xiu Min (Singapur), Joanna Mieszkowska (Wrocław), Agata Misiak (Gdańsk), Mateusz Molęda (Drezno, Niemcy), Szymon Nehring (Kraków), Natalia Quach (Warszawa), Julia Rumińska (Pisz), Paweł Sobowiec (Warszawa), Sebastian Staniurski (Łomża), Agata Pacak (Warszawa), Aleksandra Salej (Olsztyn), Morgan Samyde (Guadeloupe, Francja), Krzysztof Stanienda (Warszawa), Paweł Wakarecy (Toruń), Marzena Zaborowska (Olsztyn), Jagoda Żulichowska (Kraków).

 

Tych dwoje przyjechało doprawdy z daleka: Julia - z Kalifornii, Xiumin - z Singapuru.

W seminarium pedagogicznym, które tradycyjnie towarzyszy naszym kursom, w roku 2004 wzięło udział ponad dwudziestu pedagogów ze szkół muzycznych I i II stopnia (od Ostrowca Świętokrzyskiego - po Olsztyn), a także pedagogów pianistów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; nasze zajęcia były z wielkim zainteresowaniem obserwowane takze przez teoretyków i dyrygentów (nawet ze stopniami profesorskimi...) oraz reprezentantów innych specjalności muzycznych.

Niektórzy uczestnicy Kursu, podobnie jak w r. 2002, mieli okazję wystąpić z towarzyszeniem olsztyńskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyrekcją Maestro Piotra Wajraka. Wypada podkreślić, że tym razem akompaniamenty były doprawdy wyjątkowo skomplikowane, aż do III części 3-go Koncertu S. Rachmaninowa, robionej w ciągu trzech prób z 17-letnim młodzieńcem mającym po raz pierwszy zagrać publicznie to niezwykle odpowiedzialne dzieło. Wszystko jednak udało się doprawdy wspaniale. Po kolei jednak...

Zajęcia prowadzone były a) na estradzie sali koncertowej Filharmonii oraz b) na zmianę w s. 36 i w dużej sali rytmiki - wszędzie na doprawdy b. dobrze przygotowanych instrumentach. Uczestnicy, w zasadzie z małymi wyjątkami (na wyraźne życzenie) pracowali z każdym z nas wykładowców, po kolei. Seminarium z teorii i historii pianistyki z powodu innych obowiązków kol. Artura zostało przeprowadzone w mocno skondensowanym czasowo, choć zgodnym z zapewnieniami wymiarze.

 

Mimo zmęczenia humor nie opuszczał Artura Bieleckiego ani na chwilę.

 

 

Olsztyn to dla nas - wszystkich jego uczestników - istny tygiel, w którym talent muzyczny, wola pokonania wszelkich możliwych słabości i niedostatków, praca, emocje, słowem WSZYSTKO spaja się w jedną całość, w niepowtarzalny sposób służąc wspólnemu wysiłkowi dokonywanemu dla doskonalenia każdej i każdego z nas, uczestników obu stron tego procesu: uczących się i - nauczających, którzy TEŻ się tym samym uczą. Każdy z nas ma coś do poprawienia - w sferze wyobraźni, ducha, serca, intelektu czy choćby inicjatywy...

Zajęcia indywidualne były jak zawsze dostępne dla wszystkich czynnych uczestników Kursu, były też gromadnie odwiedzane przez uczestników Seminarium oraz Gości. Nie tylko w czasie przerw, ale i na bieżąco, w trakcie lekcji wywoływaliśmy dyskusje, w których uczestniczyli także nasi co aktywniejsi młodzi pianiści, a nierzadko – także ich nauczyciele.

Odwiedziły nas ekipy Radia i Telewizji, a nagrane materiały zostały wyemitowane przez Radio Olsztyn oraz ośrodek regionalny TVP w Gdańsku.

 

14-letnia Morgan uczy się w prowadzonej przez p. Grzegorza Beera szkole muzycznej na Gwadelupie, jednej z francuskich wysp w archipelagu Antyli; obok niej - Michał Jaroń, który podobnie jak w roku 2003 - na koncercie końcowym zaprezentował kilka ze swoich nowych kompozycji.

 

 

W trakcie trwania Kursu jeden wieczór poświęciliśmy na wspólne grillowanie na tarasie Internatu. Był to bodajże jedyny czas kiedy NIE LAŁO - podziwialiśmy meteorologiczne wyczucie Kierownictwa Internatu i delektowaliśmy się dokonałymi kiełbaskami, filetami z drobiu, sałatkami i sokami w wielkiej obfitości przygotowanymi i serwowanymi przez nasze nadzwyczajne Panie - mistrzynie KUCHNI! Takiego jedzenia, jak w olsztyńskim Internacie - to ze świecą szukać. Nawet Xiumin i Julia F. jadali jak rodowici Polacy, choć początkowo wyraźnie tęsknili do swoich ulubionych "fast-fóódów"...

Dni przepełnione po brzegi pracą biegły szybko naprzód; próby z orkiestrą zaczęły wypełniać przedpołudnia, a cała szkoła zdawała się być od rana do późnego wieczora jednym wielkim pianistycznym młynem. Wieczorne wyjścia na Starówkę dawały uczciwie zapracowany relaks - po powrocie, w piwnicznej pingpongowej izbie Michał Szczepański miał jeszcze siłę udowadniać WSZYSTKIM, z Xiuminem włącznie, że wroclawska szkoła ping-ponga NIE MA równych w Świecie! Niestety, nie dysponujemy materiałem fotograficznym, który mógłby to udokumentować, ale wierzcie mi na słowo!

Gdy Kurs wszedł w ostatnią fazę, rozpoczęliśmy próby przez finałowymi koncertami, w których wzięli udział niemal wszyscy Uczestnicy (z bardzo nielicznymi wyjątkami).

Koncerty z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonicznej zagrali:

 

Jagoda Żulichowska (Kraków) - I cz. Koncertu D dur J. Haydna.

 

Aleksandra Salij (Olsztyn) - I cz. Koncertu C, KV 246 W.A. Mozarta.

 

Aleksandra Jabłczyńska (Wroclaw) - I cz. Koncertu A, KV 488 W.A. Mozarta.

 

 

Natalia Lentas (Wrocław) - I cz. Koncertu C op. 15 L. van Beethovena.

Miło mi poinformować, że właśnie NATALIA LENTAS została w roku 2004 uhonorowana

STYPENDIUM im. Prof. Janiny BUTOROWEJ.

Serdecznie Gratulujemy!

 

Paweł Wakarecy (Toruń) - II i III cz, Koncertu g moll F. Mendelssohna

 

Lin Xiu Min (Singapur) - III cz. Koncertu e moll op. 11 F. Chopina.

 

Mateusz Molęda (Drezno, Niemcy) - III cz. Koncertu d moll S. Rachmaninowa.

Na tym miejscu słowa Wielkiej Podzięki należą się Panu Dyrektorowi Piotrowi Wajrakowi za wielką cierpliwość i sympatię, generalnie - za serdeczne KOLEŻEŃSTWO okazane naszej młodzieży, a także za mistrzowskie poprowadzenie Koncertu Finałowego Olsztyna 2004!

Dziękujemy też bardzo serdecznie Dyrekcji Filharmonii, wszystkim jej Pracownikom, a w pierwszym rzędzie – Koleżankom i Kolegom Muzykom, członkom jej znakomitej Orkiestry, współpraca z którymi już po raz kolejny byla dla nas, pedagogów, prawdziwą przyjemnością! Sto Lat, Sto Lat - tak znakomitemu Zespołowi i jego Kierownictwu!

Podziękowania kieruję też w stronę Pana Dyrektora Tadeusza Korpala i Jego Małżonki (cóż mężczyzna sam mógłby poradzić na tym świecie...?) oraz Wszystkich Pracowników kierowanej przez Niego PSM I i II st im. F. Chopina w Olsztynie wraz, naturalnie, z Internatem i stołówką. W tej Szkole i jej Internacie DOPRAWDY WSZYSTKO GRA – i z NICZYM nie ma problemu...

Jak to w ogóle możliwe? Aby nie zapeszyć – ODSTUKUJĘ w niemalowane i wierzę, że tak po prostu JUŻ na zawsze ma w Polsce być. Amen!

 

 

Kochani!

Wkrótce w Internecie, a potem w placówkach kształcenia muzycznego w Polsce i za granicą ukażą się informacje dotyczące Olsztyna 2005. Rzeczy, o których warto wspomnieć już dziś, to:

- to, że wytypowani przez pedagogów kursu Uczestnicy będą mieć szansę uczestniczenia w ciekawych imprezach międzynarodowych.

Niejako post factum (nie wiedzieliśmy wcześniej o takiej możliwości, sprawa stała się aktualna dopiero pod koniec r. 2004) prawo do tygodniowego pobytu w charakterze Gości XI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz do wystąpienia tam z półrecitalem w lipcu 2005 przyznaliśmy JOANNIE MIESZKOWSKIEJ oraz PAWŁOWI WAKARECEMU. Serdecznie Gratulujemy!

Uczestnicy kursu Olsztyn 2005 będą TEŻ prawdopodobnie mogli współzawodniczyć o prawo wyjazdu (na koszt zapraszającego) i zagranie recitali na Gwadelupie (Antyle francuskie – dużo słońca, muzykalni ludzie i jakie widoki...! Wow!). Współpraca z Festiwalami w Busku-Zdroju oraz kilkoma Organizacjami i Osobami na Gwadelupie to dopiero początek rozszerzania naszych starań i działań mających na celu propagowanie DOBREJ PIANISTYKI w czysto chopinowskim duchu...

Nie to jest jednak najważniejsze - bo najważniejsze jest to, że znów będziemy mogli być razem, wspólnie szukać PIĘKNA w muzyce i kreować je za pośrednictwem naszego cudownego instrumentu, do którego najlepszą drogę wskazują nam tacy Mistrzowie - jak Chopin, Hofmann, Godowski, Neuhaus...

Do rychłego i miłego ZOBACZENIA!

Pozdrawiam Was najserdeczniej i gorąco dziękuję Panu Bogdanowi Sobocie za jak zawsze doskonałe fotografie z olsztyńskiego Kursu - S.K.

PS Gdyby, Twoim zdaniem, coś na tej Stronie domagało się poprawek lub uzupełnień, serdecznie proszę o kontakt!

Strona aktualizowana: 2008-01-12

Grafika