.Rzeszów 2008 – zdecydowanie

in plus ...!

 

      

 

Organizatorami VII Międzynarodowych Warsztatów-Kursów Pianistycznych 'Idea-Obraz-Technika' w lecie 2008 w Rzeszowie były: ZSM Nr 1 im. K. Szymanowskiego i Filharmonia im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz Towarzystwo im. J. Hofmanna we Wrocławiu.

Warsztaty objął Patronatem Honorowym Pan TADEUSZ FERENC, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Naszymi Sponsorami oraz Patronami medialnymi były rzeszowskie Firmy i Instytucje: PPUH TABLITEK, ZETO, GREINPLAST, ELEKTRA, NOWINY 24, SUPER NOWOŚCI, TVP, POLSKIE RADIO, KATOLICKIE RADIO VIA oraz TELEWIZJA MIEJSKA.

 

Zajęcia warsztatowe odbywały się w doskonale wyposażonych pomieszczeniach ZSM nr. 1 im. Karola Szymanowskiego przy ul. Chopina 32 w Rzeszowie, tam też odbył się finałowy koncert Uczestników; część zajęć – dzięki gościnności Gospodarzy obiektu – była prowadzona w Sali Kameralnej Filharmonii. Próby do koncertu symfonicznego, archiwalne nagranie Koncertu fortepianowego Teodora Leszetyckiego oraz finałowy koncert galowy odbyły się w Sali Koncertowej Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Wszystko to miało miejsce w dniach 4 – 12 lipca 2008.

 

Pani Dyrektor Jolanta Niżańska podczas uroczystego otwarcia Warsztatów w auli ZSM im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

Wykładowcami w roku 2008 byli: Pani Olga Łazarska z Akademii Muzycznej w Krakowie, Pani Oksana Rapita z Akademii Muzycznej im. M. Łysenki we Lwowie (Ukraina), Pan Stefan Kutrzeba z Ylä-Satakunnan College of Music w Finlandii i Pan Michał Szczepański z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Seminarium i ćwiczenia z improwizacji fortepianowej z elementami jazzu prowadziła Pani Katarzyna Stankowska z Wrocławia. Gościem specjalnym Warsztatów w roku 2008 był wybitny polski pianista i kameralista – Prof. Tadeusz CHMIELEWSKI z Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

Zgodnie z tradycją naszych Warsztatówi rozpoczynamy i kończymy je muzyką: oto Piotr Łukaszczyk podczas uroczystości rozpoczęcia – i – bajecznie kolorowe Reflets dans l'eau Debussy’ego...

 

W Warsztatach w Rzeszowie uczestniczyło 48 młodych pianistów z Polski, Francji, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Gruzji, Syrii i Irlandii: 

Alicia Beer (Guadeloupe/Francja), Cecile Beer (Guadeloupe/Francja), Monika Bastian (Zamość), Tomasz Białowolski (Zamość), Kamil Borkowski (Warszawa), Anna Chowaniec (Tymbark), Łukasz Chrzęszczyk (Kielce), Marta Cyprys (Opole), Ewa Danilewska (Opole), Aleksandra Dąbek (Krzeszowice), Grzegorz Deruba (Łódź), Gvantsa Gigiberia (Tbilisi/Gruzja), Marta Górska (Bielsk Podlaski), Ola Górska (Bielsk Podlaski), Ayham Hammour (Damaszek/ Syria), Santa Ignace (Łotwa, studiuje w Irlandii), Dorota Jaremczuk (Szczecin),  Radosława Jasik, (Katowice), Vytautas Katinas (Vilnius/Litwa), Michalina Knapik (Katowice), Agata Kniaź (Gryfino), Paula Kondracka (BielskPodlaski), Martyna Kosecka (Gdynia), Marzena Kowalska (Wrocław), Klaudia Król (Łódź), Piotr Łukaszczyk (Wrocław), Sandra Marcinkiewicz (Szczecin), Katarzyna Miśkiewicz (Jordanów), Marcin Mogiła (Katowice), Karol Mojsiewicz (Szczecin), Szymon Nehring (Kraków), Zuzanna Nieścierowicz (Białystok), Grzegorz Nowak (Kielce), Alicja Oktabska (Kraków), Kinga Papciak (Białystok), Kornel Papciak (Białystok), Anna Parkita (Kielce), Piotr Peszat (Kraków), Oliwia Różańska (Rzeszów/Łódź), Hubert Rutkowski (Hamburg/Niemcy), Paweł Sobowiec (Warszawa), Aleksandra Sorokin (Bielsk Podlaski), Paweł Stefański (Zamość), Paulina Storka (Głogówek), Alicja Szymańska (Zamość), Zuzanna Styczyńska (Łódź), Łucja Szymańska (Zgorzelec), Hanna Pankova (Lviv/Ukraina), Melania Vilszaniecka (Lviv/Ukraina), Tomasz Zając (Gdynia).

 

  

Ci Uczestnicy przyjechali z bardzo daleka. Z lewej – Gvantsa Gigiberia i jej pedagog, Prof. Tengiz Chitaishwili (Tbilisi, Gruzja) oraz – tym razem jako gość Warsztatów – Philip Kwoka z Florydy (USA ); z prawej – Ayham Hammour z Konserwatorium w Damaszku (Syria); tu – podczas lekcji z Prof. Tadeuszem Chmielewskim. Jesienią 2008 Ayham reprezentował swoją Ojczyznę na Festiwalu Muzycznym krajów śródziemnomorskich w Atenach.

 

  

Santa Ignacé (z lewej) jest Łotyszką – studiowała w Rydze, a obecnie studiuje i pracuje w Irlandii; okazała się rokującą wielkie nadzieje, wyjątkowo ambitną i pracowitą pianistką. Z prawej: Państwo Isabelle i Gregory Beer już po raz kolejny pojawili się na naszych Warsztatach z dwójką utalentowanych Córek – Cecile i Alicją; Tata, absolwent i były asystent Prof. Śliwińskiego w gdańskiej AM jest ich nauczycielem, aktualnie kieruje Instytutem Muzycznym im. Chopina na Gwadelupie.

 

  

V. Katinas jest koncertującym pianistą, absolwentem konserwatorium w Wilnie (Litwa); dwie świetne pianistki, Hanna Pankova i Melania Wilszaniecka przyjechaly ze Lwowa (Ukraina), gdzie są studentkami Akademii Muzycznej; ich pedagogiem jest Pani Doc. Oksana Rapita, niedawno uhonorowana tytułem „Zasłużony Artysta Ukrainy”.

 

Ogromnym powodzeniem cieszył się występ Pani Katarzyny Stankowskiej w rzeszowskim klubie „Bohema”; było to jedno z ważniejszych wydarzeń artystycznych związanych z naszym Kursem w roku 2008...

 

W roku 2008 pracowaliśmy według formuły zastosowanej także w latach poprzednich: równolegle z Warsztatami dla solistów grupa kilkorga uczestników, których poznaliśmy wcześniej, miała szansę wystąpić w koncercie symfonicznym z towarzyszeniem orkiestry PF im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Warto podkreślić, że podobnego typu szanse rozwoju stwarzają uczestnikom tylko bardzo nieliczne kursy mistrzowskie. W Polsce – tylko Rzeszów, kilka w Europie i równie mało w Świecie; jedynie największe „workshops” w USA mogą poszczycić się podobnymi warunkami, jakie proponuje kurs w Rzeszowie...

Z orkiestrą Filharmonii im. Artura Malawskiego pod dyrekcją Dr Tomasza Chmiela na VII Międzynarodowych Warsztatach Pianistycznych w Rzeszowie wystąpili: Alicja Oktabska (Kraków) – I cz Koncertu d moll J.S. Bacha, Ewa Danilewska (Opole) – II i III cz Koncertu C dur KV 467 W. A. Mozarta, Radosława Jasik (Katowice) – II i III cz Koncertu A dur KV 488 W.A. Mozarta, Łukasz Chrzęszczyk (Kielce) – I cz Koncertu a moll R. Schumanna oraz Hubert Rutkowski (Hamburg, Niemcy) –  Koncert fortepianowy  c moll T. Leszetyckiego (polskie prawykonanie).

1.   2.   3.

Jako pierwsza na estradzie pojawiła się Alicja Oktabska, po niej – Ewa Danilewska (za Ewą na tym zdjęciu widoczny znakomity dyrygent naszego koncertu – Pan Tomasz Chmiel); jako trzecia – na estradzie Filharmonii wystąpiła Radosława Jasik.

 

4.    5.

Na zakończenie koncertu zagrali Łukasz Chrzęszczyk i Hubert Rutkowski. Wszystkie produkcje Uczestników były owacyjnie przyjmowane przez publiczność wyjątkowo licznie przybyłą na finałowy koncert galowy, kończący nasze Warsztaty.

 

Afisze i banery reklamowe, jak również TONY NAJRÓŻNIEJSZEGO rodzaju opieki i pomocy zawdziędzamy rzeszowskiej firmie TABLITEK kierowanej przez Pana Bogumiła Sobotę, któremu nigdy dość  słów wdzięczności za doprawdy ogromne serce oraz zdrową i mądrą – zawsze pozytywna i twórczą myśl; bez Jego inicjatywy Warsztaty 2008 z pewnością wyglądalyby daleko inaczej...! Nic nas nie dziwi, że miasto Rzeszów tak dobrze i pięknie wygląda, skoro ma TAKICH Obywateli... Najserdecznie dziękujemy także wszystkim innym Sponsorom i Patronom VII Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych RZESZÓW 2008!

Gorąco Dziękujemy – oraz  prosimy  pamiętać o nas także i w przyszłości…!

 

  

Rzeszów bardzo nam zaimponował pięknie odrestaurowaną Starówką, ale także wielkomiejskim rozmachem, praktycznością rozwiązań komunikacyjnych, czystością i porządkim. W całej pełni zgadzamy się, popieramy i głosimy wszem i wobec, że istotnie Rzeszów – to miasto in plus!

Mieszkaliśmy i żywiliśmy się w Domu Studenta Uniwersytetu Rzeszowskiego „Laura”. Ogromny budynek i wielka liczba odwiedzających go codziennie osób nie sprzyjały kameralności podczas pobytu – za to do miasta nie było daleko, a szło się pięknymi bulwarami wzdłuż Wisłoka...

Przed akademikiem: za chwilę zbiórka i wyjazd na wycieczkę...

 

W roku 2008 nasi Uczestnicy mieli okazję zapoznania się z zabytkami Podkarpacia. Na zdjęciu: grupa wycieczkowiczów po wyjściu z Zamku w Łańcucie.

 

Wysłuchaliśmy koncertu na wyjątkowo pięknych organach leżajskiej Bazyliki... Takich wydarzeń się nie zapomina nigdy...

Jak zawsze dotąd, rownież w Warsztatach 2008 nie wprowadzaliśmy żadnych ograniczeń wiekowych dla Uczestników; doświadczenia lat ubiegłych dowiodły, że nie ilość lat nauki liczy się najbardziej, a talent i charakter... W ramach Warsztatów, wzorem lat ubiegłych, było też prowadzone Seminarium Pedagogiczne dla nauczycieli fortepianu. Warsztaty są miejscem spotkań – kultur i pokoleń. Ich naczelnym zadaniem jest być wielką szansą dla Wszystkich: do wymiany poglądów i doświadczeń, poznania rzeczy nowych w zakresie szeroko pojętej psychologii i pedagogiki, także – wzajemnego poznawania się ludzi reprezentujących różne środowiska. Jest to wielkie przedsięwzięcie artystyczne, edukacyjne i zarazem integracyjne, związane z budowaniem jeszcze jednego elementu bazy kulturowej, dzięki któremu to – co najlepsze w europejskiej tradycji – może swobodnie wzrastać i umacniać się w naszej świadomości. Naszym zagranicznym Gościom pokazujemy nową Polskę i jej coraz bogatsze możliwości. Rzeszów, z jego bogatą historią i ciekawą współczesnością, wysokiej klasy infrastrukturą i pełnymi serdeczności mieszkańcami, wydaje się być idealnym miejscem dla takich spotkań i prezentacji...

 

   

Kornel Papciak z Białegostoku był najmłodszym Uczestników rzeszowskich Warsztatów w 2008 roku; tu – w  trakcie lekcji u Pani Doc. Oksany Rapity. Z prawej: wszystkie zajęcia warsztatowe są otwarte dla każdego chętnego – Rodzice, Nauczyciele i kadra pedagogiczna Warsztatów starają się być razem tak często, jak to tylko możliwe.

 

 

Najtrudniejszy problem organizacyjny każdego kursu – zapewnienie Uczestnikom sal do ćwiczeń. Ten problem w Rzeszowie w ogóle nie istniał: grafiki były codziennie od nowa wykładane na portierni, a profesjonalizm i talent do uśmiechu wszystkich pracowników Szkoły gwarantowały, że każdy mógł dla siebie codziennie znaleźć kilka godzin czasu na ćwiczenie. Z prawej: to nie Uczestnicy – to grupa naszych fanów i zarazem Gości, którzy nie mogąc wziąć udziału w całości Warsztatów, chociaż trochę pobyli z nami; za zdjęciu studentki z Krakowa, Warszawy i Wrocławia oraz Philip, którego chyba znów zobaczymy na kolejnych Warsztatach w roli uczestnika. Miło zaanonsować, że zgłoszenia – także z zagranicy – coraz częściej znajdujemy w naszych skrzynkach e-poczty. Ostatnio – studentki z Japonii i Los Angeles; Gruzini już się też zapowiedzieli w licznym składzie... 

 

Razem, młodzi przyjaciele!

  

Uczenie – to czasem dialog (Prof. Tadeusz Chmielewski w rozmowie ze swoją absolwentką, Oliwią Różańską), a czasem współ–praca  (Doc. Oksana Rapita podczas leksji z Zuzanną Styczyńską).

 

  

Wspólne słuchanie zajęć prowadzonych z naszymi Koleżankami i Kolegami daje bardzo dużo; zaś wspólne świętowanie z kolei – wiele radości, wytchnienia i też... No, nie jest chyba tajemnicą, że dla nauczycieli nie ma bardziej pasjonującego tematu niż postępy ich uczniów. Na zdjęciu z lewej: Sandra Marcinkiewicz i Piotr Łukaszczyk – z tyłu widzimy Natalię Lentas i Natalię Figiel. Z prawej: Panie – Oksana Rapita, Olga Łazarska i Iwona Zając w dniu imienin Pani Olgi.

 

  

Nauczyciel musi się nieraz bardzo pochylić nad, a niekiedy i przed uczniem, a w ogóle to zawód ten wymaga znakomitej kondycji fizycznej. Stefan Kutrzeba – po lewej – podczas ćwiczeń z Karolem Mojsiewiczem, a po prawej... No, cóż...! Warsztaty, dzięki współpracy Rodziców i Nauczycieli naszych Drogich Uczestników z Bielska Podlaskiego i Białegostoku otrzymały swoją Pieśń, bez mała hymn opiewający i zarazem tłumaczący znaczenie pojęć składających się na nazwę: „Idea – Obraz – Technika”.  Silnie zrytmizowana wersja tej pieśni porwała nas do tańca – Pani Ania Sorokin, znakomicie prowadząca finałowy koncert kameralny, nie miała żadnych kłopotów w dotrzymaniu kroku twórcy warsztatowego hasła-zawołania.

 

  

Przeciętna temperatura powietrza w trakcie Warsztatów-2008 kształtowała się na poziomie lekko ponad 30 stopni (pewnego dnia było nawet plus 36ş C). Jak widać ze zdjęcia – nie tylko Uczestnicy pracowali nad warsztatem; po lewej – Prof. Chmielewski przygotowuje się do zajęć w zaciszu swojej klasy. Po prawej: miło ocieniona ławka często gromadziła wielu szukających bodaj odrobinę chłodu i cienia – pierwsza z lewej to Pani Anna Tabaczyńska, kolejny z licznych Dobrych Duchów naszych Warsztatów; zawsze uśmiechnięta, zawsze opiekuńcza, CZASEM – sprawiedliwie karcąca zbędnie niepokornych...

Wielkie Dzięki, Droga Pani Aniu...!

 

  

Podczas Warsztatów dokonano mnóstwa obserwacji oraz wymieniono poglądy na tysiące spraw. Nagrano wiele wartościowych materiałów instruktażowych...

 

 

I zagrano setki utworów – po lewej: Hanna Pankova przed wykonaniem Sonaty b moll Rachmaninowa; po prawej – Joanna Sobota podczas lekcji z Balladą g moll Chopina u Dr Michała Szczepańskiego.

 

Utrwalono wiele starych przyjaźni i zawiązano wiele nowych: od lewej – Dr Szczepański, Doc. Rapita, Katarzyna Stankowska, Bogumił Sobota – autor niemal wszystkich fotografii publikowanych na tej stronie – Dr Anna Knapik i Michasia Knapik (w ręce Pana Bogumiła najnowsza płyta Kasi Stankowskiej...).

A potem, po uwieńczonych sukcesami koncertach finałowych, pożegnano się serdecznie i rozjechano do domów – daleko i blisko – na zasłużone wakacje i z nadzieją w sercu na równie twórcze, pełne artystycznych wrażeń i dające tak wiele do myślenia dalsze ciągi...

 

  Stypendium im. Prof. J. Butorowej: corocznie jeden z Uczestników naszych Warsztatów jest wyróżniany Stypendium im. Prof. Janiny Butorowej w formie prawa do bezpłatnego uczestnictwa w Warsztatach odbywających się w roku następnym.

Za rok 2007 Stypendium to zostało przyznane Radosławie Jasik z Katowic. W latach poprzednich laureatkami Stypendium były: Aleksandra Jabłczyńska oraz Natalia Lentas z Wrocławia, a także Julia Kociuban i Jagoda Żulichowska z Krakowa.

Kryteria przyznawania Stypendium są następujące: wyniki osiągane w pracy, postawa w trakcie trwania Warsztatów oraz, generalnie: pracowitość, muzykalność, poczucie SOLIDARNOŚCI ludzkiej oraz także naszej pianistycznej – zawodowej...

Autorowi tej strony www jest szczególnie miło poinformować, że Laureatem tej Nagrody został w roku 2008 młody pianista, wychowanek Szkoły wyjątkowo mu bliskiej i drogiej – Łukasz Chrzęszczyk, aktualnie – uczeń roku dyplomowego w PSM II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie Mgr Andrzeja Domina.

 

Wkrótce po zakończeniu Warsztatów – Rzeszów 2008 – Łukasz został nagrodzony w Konkursie Bachowskim w Gorzowie oraz w Konkursie Duetów Fortepianowych w  Toruniu (wspólnie z Grzegorzem Nowakiem, który także był Uczestnikiem naszych Warsztatów); jesienią 2008 koncertował na Ukrainie, potem na Słowacji, a wczesną wiosną 2009 czekają go koncerty w Finlandii. Co dalej? Zobaczymy, ale najpierw – trzeba myśleć o studiach...

Życzymy Powodzenia temu utalentowanemu, ambitnemu i pracowitemu młodemu Artyście!

 

Pokłosie...

 

1.   2.   3.

Przed chwilą mówiliśmy o sukcesach Łukasza, nie zapominając o drugim z uczniów p. Andrzeja Domina – Grześku Nowaku (fot. 3), który wraz z Łukaszem stanął na podium w toruńskim konkursie; ich duet został przygotowany przez Dyrektora PSM w Kielcach, mgr Artura Jaronia.

Czas wspomnieć, że kolejna dwójka Uczestników Rzeszowa-2008 w powarsztatowym okresie sięgnęła – i to po najwyższe laury na kolejnych konkursach: od lewej – Kamil Borkowski (Warszawa, uczy się u p. Elżbiety Karaś-Krasztel), dwukrotnie zdobył Grand Prix (Il Primo Premio Assoluto...) - na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz (Niemcy) oraz na Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu, zaś Radosia Jasik (Katowice, uczy się u Dr Anny Góreckiej) – I Nagrodę (ex aequo) na Konkursie Bachowskim w Gorzowie. Wszystkim Laureatom  Najserdeczniej Gratulujemy! A jeśli Los pozwoli – w roku 2009 znów zapraszamy do Rzeszowa, Miasta in plus!

 

Kończąc tę krótką relację z VII Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych „IDEA-OBRAZ-TECHNIKA”, które odbyły się w dniach 4 – 12 lipca 2008 roku w Rzeszowie, pragnę w imieniu Pedagogów i Uczestników raz jeszcze Najserdeczniej Podziękować WSZYSTKIM, którzy podjęli się wdzięcznej choć niełatwej roli współorganizatorów tego przedsięwzięcia, unikalnego nie tylko w skali naszego Kraju...

Szczególne Podziękowania kieruję do Władz Miasta Rzeszowa, do Dyrekcji i Wszystkich Pracowników  ZSM im. Szymanowskiego oraz Filharmonii im. Malawskiego, a w tym – do Koleżanek i Kolegów Muzyków oraz w równym stopniu do Pracowników Administracji i służb technicznych Filharmonii, a także do licznych Osób i Instytucji, które przyszły nam z pomocą – muszę na tym miejscu jeszcze raz wymienić Firmę TABLITEK i jej Dyrektora...! On najlepiej wie, ile Mu zawdzięczamy...

Warsztaty organizujemy z myślą o coraz lepszej przyszłości dla polskiej, tak bardzo utalentowanej i wartościowej młodzieży – przy tej samej okazji mamy również my sami, tzw. dorosłe pokolenie, szansę zarówno spotkania się z reprezentantami róznych europejskich, a nawet daleko pozaeuropejskich kultur, jak zaprezentowania i ich i naszego dorobku społeczeństwu Regionu i Miasta, które zgodziło się udzielić nam miłej gościny. Nie muszę dodawać, że bardzo liczymy na owocną współpracę także i w przyszłości.

Z wyrazami szacunku i serdecznej wdzięczności dla Wszystkich Odwiedzających te strony...

                               -  Stefan Kutrzeba

Email

PS Gdyby się okazało, że sukces któregoś z Uczestników Rzeszowa-2008 nie został tutaj należycie uhonorowany, to bardzo proszę o kontakt (link do mojej e-poczty znajduje się tuż obok). Podobnie, bardzo proszę o kontakt, gdyby jakakolwiek informacja podana na tej stronie wymagała korekty. Dziekuję!

 

Inne relacje i fotki | Neuhaus | Metoda Chopina | Site Map

 

 

Strona opublikowana: 2009-01-13