.Rzeszów 2009 – kolejny plus w historii Warsztatów...!

 

      

 

Organizatorzy VIII Międzynarodowych Warsztatów-Kursów Pianistycznych 'Idea-Obraz-Technika' w lecie 2009 w Rzeszowie, to: ZSM Nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie, rzeszowska Filharmonia im. A. Malawskiego, Towarzystwo im. J. Hofmanna we Wrocławiu oraz Towarzystwo Muzyczne im. T. Leszetyckiego w Warszawie.

Warsztaty po raz kolejny objął Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Rzeszowa -

Szanowny Pan TADEUSZ FERENC

 

Patronat organizacyjny także i w tym roku ofiarowała nam rzeszowska Firma TABLITEK, patronat medialny sprawowały NOWINY 24, TVP-Rzeszów oraz POLSKIE RADIO-Rzeszów, finansowo zaś wsparły nas w miarę swoich możliwości Firmy GREINPLAST i ELEKTRA.

WSZYSTKIM NASZYM PATRONOM I DOBROCZYŃCOM NAJSERDECZNIEJ DZIĘKUJEMY!

 

Warsztaty przeprowadziliśmy w dniach 6 – 14 lipca 2009. Podobnie, jak w roku 2008 nasze zajęcia oraz finałowy koncert solistów miały miejsce w budynku ZSM nr. 1 im. Karola Szymanowskiego przy ul. Chopina 32 w Rzeszowie; zajęcia Prof. Oksany Rapity - dzięki gościnności Gospodarzy obiektu - odbywały się  w Sali Kameralnej Filharmonii. Próby do koncertu galowego oraz sam koncert zrealizowaliśmy w Sali Koncertowej Filharmonii im. Artura Malawskiego.

 

 

Warsztaty zostały uroczyście otwarte o godz. 10.00 w poniedziałek - 6 lipca 2009 w auli ZSM im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie przez Panią  Dyrektor Jolantę Niżańską; wyżej - dwa ujęcia auli podczas inauguracji Rzeszowa 2009...

 

Wykładowcami w roku 2009 byli: Olga Łazarska z Akademii Muzycznej w Krakowie, Oksana Rapita z Akademii Muzycznej im. M. Łysenki we Lwowie (Ukraina), Stefan Kutrzeba z Ylä-Satakunnan College of Music (Finlandia), Hubert Rutkowski z Hamburga (Niemcy) i Michał Szczepański z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Seminarium i ćwiczenia z improwizacji fortepianowej z elementami jazzu prowadziła  Katarzyna Stankowska z Wrocławia. Równolegle z Warsztatami dla pianistów, jak co roku, prowadzone było Seminarium Pedagogiczne dla nauczycieli fortepianu.

 

     

VIII Warsztaty rozpoczęliśmy - jak każe tradycja - muzyką: Radosia Jasik zagrała Campanellę Liszta, a Grzegorz Nowak  Balladę g moll Chopina.

Ogólnie...

 

W VIII-ej edycji Warsztatów uczestniczyli młodzi pianiści z Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, USA, Kuwejtu i Finlandii: 

Faisal Al-Bahairi (Kuwejt), Monika Bastian (Zamość), Alicia Beer (Guadeloupe/Francja), Cecile Beer (Guadeloupe/Francja), Agnieszka Borowska (Bielsk Podlaski), Sabina Bury (Białystok), Heidi Caldwell (USA), Monika Bastian (Zamość), Kamil Borkowski (Warszawa), Łukasz Chrzęszczyk (Kielce), Marta Cyprys (Opole), Małgorzata Drzewiecka (Rzeszów), Jakub Gerula (Rzeszów), Marta Górska (Bielsk Podlaski), Aleksandra Górska (Gdynia), Ola Górska (Bielsk Podlaski), Jakub Hajdun (Gdańsk), Dorota Jaremczuk (Szczecin),  Radosława Jasik, (Katowice), Anna Kaczmarek (Warszawa),  Małgorzata Kapica (Syców), Michalina Knapik (Katowice), Agata Kniaź (Gryfino), Paula Kondracka (Bielsk Podlaski), Jakub Koterba (Siedlce), Klaudia Kudełko (Zamość), Adrianna Kulesza (Szczecin), Franciszek Kutrzeba (Finlandia), Agnieszka Kuźma (Poznań), Natalia Łysynkiewicz (Białystok), Katarzyna Miśkiewicz (Jordanów), Franciszek Nurkiewicz  (Bydgoszcz), Karol Mojsiewicz (Szczecin), Zuzanna Nieścierowicz (Białystok), Grzegorz Nowak (Kielce), Alicja Oktabska (Kraków), Kinga Papciak (Białystok), Kornel Papciak (Białystok), Anna Parkita (Kielce), Eliza Pawłowska (Konin), Martyna Piotrowska (Bielsk Podlaski), Julia Romaniuk (Bielsk Podlaski), Oliwia Różańska (Rzeszów/Łódź), Aleksandra Seredyńska (Rzeszów), Aleksandra Szybkowska (Rzeszów), Paweł Sobowiec (Warszawa), Aleksandra Sorokin (Bielsk Podlaski), Adrian Sowa (Rzeszów), Shoko Tayama (Japonia), Mateusz Tomica (Katowice), Agnieszka Wołejko (Opole), Tomasz Zając (Gdynia), Marco Zorzi (Włochy).

 

   

Bardzo nas uradowało, że mogliśmy zamieszkać w nawet bardziej niż "ludzkich" warunkach; nasze nowe lokum - to DS Alchemik; równie bardzo nas cieszy rosnące od lat zainteresowanie Warsztatami w różnych regionach Polski. Na zdjęciu z prawej strony: silna grupa wyjątkowo dzielnej młodzieży z Podlasia z bardzo sympatycznymi Rodzicami i Pedagogami.

 

           

Faisal Al-Bahairi szybko stał się jedną z najbardziej wyrazistych postaci Warsztatów - jego wybitnie wirtuozowski repertuar, skromność i zarazem duma szybko zjednały mu powszechną sympatię. Heidi i Shoko wniosły do naszego środowisko tchnienie niby dalekich, a przecież w gruncie rzeczy tak bliskich nam już dziś kultur USA i Japonii. Marco Zorzi przyjechał z Padwy - zaprzyjaźnił się bardzo szybko ze wszystkimi...

 

    

Alicia (z lewej) i Cecile Beer - są uczennicami swego taty - Grzegorza , który jakiś czas temu byl asystentem Prof. Śliwińskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a obecnie - od szeregu lat - prowadzi jedną z dwu szkół muzycznych na Gwadelupie, gdzie założył również Instytut im. Chopina.

 

     

W czasie trwania kursu życie organizacyjne koncentruje się wokół portierni, gdzie można wpisać się na listę przydziału ćwiczeniówek oraz przy tablicy ogłoszeń, która jest jedynym obiektywnym źródłem informacji o wszystkim...

 

     

Ogromnie ważną rolę społeczną rolę pełni także mini barek kawowy, w którym króluje nieoceniona p. Ania Tabaczyńska; gdyby wyszła na chwilę po zakupy - głodnym, a zwłaszcza spragnionym (w 2009 roku też byly wielkie upały) natychmiast udzieli pomocy Pani Portierka. Hol obok barku daje szansę wytchnienia, bo mimo ukropu na zewnątrz  ta duża przestrzeń jednak nie nagrzewa się aż tak. Przede wszystkim zaś - to prawdziwa kursowa Agora...

 

 Którą nie raz i nie dwa odwiedzała również Pani Dyr. Niżańska...

 

Pracujemy...

 

    

Zajęcia z improwizacji wprawdzie zaczęły się w r. 2009 ciut później, jak zawsze jednak dały uczestnikom pełną szansę twórczego wyżycia się. Po lewej: Ala Oktabska, Agata Kniaź i Dorota Jaremczuk czekają swej kolei - p. Stankowska przy instrumencie. Po prawej: Kuba Hajdun szuka odpowiedniego wyrazu dla swoich pomysłów - p. Kasia w środku zdjęcia, a z  prawej Franek Kutrzeba, dla którego Rzeszów 2009 był faktycznie pierwszym w życiu na tak szeroka skalę spotkaniem z polską młodzieżą muzyczną. Frankowi nigdy dość podziękowań za niezliczone rejsy samochodem z wieloma uczestnikami spieszącymi na zajęcia lub do akademika, a także za nieocenioną pomoc językową. Super było!

 

       

Prof. Oksana Rapita - dzięki gościnności Gospodarzy - prowadziła zajęcia w Sali Kameralnej Filharmonii. Hubert Rutkowski w tym roku znakomicie debiutujący w roli pedagoga  na początek musiał zadowalać się znacznie skromniejszym pomieszczeniem.  Poniżej:  Michał Szczepański, Olga Łazarska i Stefan Kutrzeba urzędowali w swoich ulubionych salach.

 

     

Michał Szczepański podczas lekcji z Moniką Bastian; Olga Łazarska i Agnieszka Kuźma. Poniżej: Stefan Kutrzeba i Ola Szybkowska.

 

 

 

Nasze zajęcia były pilnie obserwowane przez nauczycieli naszych uczestników. Po prawej: Mama Kingi i Kornela ewidentnie "idzie za frazą"!

 

Gramy...

 

W roku 2009 niestety nie mogliśmy pracować według formuły stosowanej na naszych kursach w latach poprzednich: tym razem równolegle z Warsztatami dla solistów grupa kilkorga uczestników jednak nie mogła zagrać w koncercie symfonicznym z towarzyszeniem orkiestry PF im. Artura Malawskiego w Rzeszowie - kryzys dotknął boleśnie i nas. Zagrano więc z towarzyszeniem znakomitego kwintetu Filharmonii pod wodzą jej koncertmistrza - Pana Roberta Naściszewskiego. W III Koncercie Miłosza Magina do kwintetu dołączył jeszcze kolega perkusista. Ale na początku... 

 

 

Usłyszeliśmy  perfekcyjne wykonanie Mitów Karola Szymanowskiego:

... Ania Kaczmarek i Paweł Sobowiec (UFC, Warszawa).

 

Grzegorz Nowak (Kielce/Kraków) pięknie wycyzelował I część Koncertu e moll Chopina.

 

Kamil Borkowski (Warszawa) zebrał wielkie brawa za świetną I część Koncertu f moll Chopina...

 

Koncert zakończył się brawurowym wykonaniem czteroczęściowego Koncertu na fortepian, smyczki i perkusję Miłosza Magina przez Laureatkę Grand Prix na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Magina w Paryżu - Oliwię Różańską z towarzyszeniem Koleżanek i Kolegów - muzyków rzeszowskiej Filharmonii.

 

Gramy nadal...

 

Estrada jest chyba najbardziej odpowiednim  miejscem dla twórczego artysty-muzyka... Na estradzie sprawdzają się pomysły zarówno kompozytorów, jak wykonawców. Nie dziw więc, że nasza młodzież chce grać przed publicznością - stwarzamy im do tej działalności tak wiele okazji, jak tylko na to pozwalają szczupłe czasowe ramy Warsztatów. Zanim spotkaliśmy się na Sali Koncertowej Filharmonii, mieliśmy jeszcze trzy inne, również barwne i ciekawe wydarzenia artystyczne: koncert naszych uczestników-solistów, koncert w "Bohemie" oraz solowy recital ubiegłorocznego laureata Stypendium Prof. Janina Butor in memoriam - Łukasza Chrzęszczyka...

... z niebagatelnym repertuarem złożonym z Variations serieuses Mendelssohna, Ballady F i Scherza E Chopina oraz całego cyklu M. Ravela - Gaspard de la nuit. Na bis usłyszeliśmy jedną z Etiud transcendentalntch Liszta - Mazeppa. Był to, po pamiętnym olsztyńskim występie Mateusza Molędy z m.in. Sonatą b moll Rachmaninowa dopiero drugi tak poważny solowy program wykonany na naszych Warsztatach. Gratulujemy Łukaszowi i czekamy na następne recitale kolejnych Uczestników!

 

  Łukasz Chrzęszczyk, aktualnie - student UFC w klasie Prof. Piotra Palecznego.

 

Upały i przedwieczorne zmęczenie sprowokowały nas w przerwie Łukaszowego recitalu do zaproponowania chwili na stretching; inicjatywa została przyjęta z głębokim zadowoleniem.

 

Poniżej - kilka migawek z koncertu solistów:

 

   

Ala Oktabska (Kraków) świetnie zaprezentowała się w Wariacjach ABEGG Schumanna.

 

Jakub Koterba (Siedlce) rośnie na tęgiego wirtuoza - Etiuda a moll Liszta z op. 1 była, że ho-ho... 

 

  

Kinga Papciak (Białystok) i Franuś Nurkiewicz (Bydgoszcz) byli nie tylko "uroczy" - to bardzo wyraźne indywidualności artystyczne o zdecydowanie dużych możliwościach.

 

     

Mateusz Tomica (Katowice) z wielką gracją zagrał Wariacje B dur Haydna; Etiuda fis moll Rachmaninowa zalśniła pełnią późnoromantycznego blasku pod palcami Jakuba Geruli (Rzeszów).

 

To nie jest "migawka z koncertu" - zdjęcie zostało zrobione tuż po, ale nie wyobrażam sobie, by się tu mogło nie znaleźć: Adrian Sowa (Rzeszów) ... Humoreska Jana Ekiera w jego wykonaniu nadal brzmi w moich uszach.

 

Koncerty bez publiczności...? O, nie - nigdy! Tym bardziej, że nasza Publiczność jest Niezawodna i Wspaniała!

 

 

 

  

 

Nie tylko pracujemy i gramy...

 

    

Mamy czasami chwile samotnej refleksji (Natalia), a niekiedy musimy po prostu - poczekać (Paweł)...

 

 

Odwiedzają nas Mili Goście: Ania Parkita wprowadza do Obiektu byłych wielokrotnych kursantów - Paweł Wakarecy (Bydgoszcz/Toruń) i Tomek Kaczmarek (Wrocław). Brakuje tu jeszcze Michała Leoniaka (Wrocław), ale i On był tego roku razem z nami. Z prawej: wiek i wzrost Gości również nie jest u nas limitowany w jakiś szczególny sposób...

 

      

Ćwiczymy sami... ; ...  i sprawdzamy, czy ON naprawdę zamknął drzwi, jak skończył ćwiczenie...?

 

  

Otrzymujemy kwiaty (Pani Oksana)... ; ... i uważnie patrzymy w oczy rozmówcy kimkolwiek by nie był (Karol).

 

   

Zwiedzamy: w 2009 roku był to Pałac w Krasiczynie...

 

 

Z jego pięknym parkiem - gdzie dęby i lipy, historia i poezja, wróżby i pamiątki.

 

  

Słuchamy wykładów: multimedialna prezentacja Huberta Rutkowskiego poświęcona Teodorowi Leszetyckiemu i jego gigantycznej pedagogice spotkała się z wielkim zainteresowaniem i aplauzem Kursu.

 

Po wieczornych koncertach i spotkaniach jakoś nikomu nie chce się tak od razu opuścić gościnnych progów ZSM im. Szymanowskiego; w centrum - walcząca z kołnierzem p. Dyr. Gawron oraz obok zaraz p. Anna Knapik w rozmowie z p. Krzysztofem Jasikiem; wszyscy z bliskich memu sercu Katowic.    

 

I gramy jeszcze...

 

       

Do kursowej tradycji chyba na stałe wpisały się koncerty w klubie WDK - Bohema. W roku 2009 jako pierwszy z półrecitalem wystąpił Piotr Tomala - akordeonista należący do czołówki młodych polskich (czyli, tym samym - światowych...) wirtuozów tego instrumentu; w części drugiej wieczoru po raz kolejny zachwyciła nas Kasia Stankowska - tym razem nie tylko śpiewająca, ale także improwizująca na fortepianie gwiazda polskiego jazzu.   

 

Pod koniec koncertu do aktywnego udziału w - tym razem - śpiewanej improwizacji zostali zaproszeni nasi najmłodsi uczestnicy; zero stresu - to i zero problemu...

 

    

 Koncert - podobnie, jak rok temu - poprowadził wedle najlepszych wzorców p. Jan Zołoteńko; niezapowiadaną wcześniej Gwiazdą Wieczoru okazał się wyraźnie wracający do gitarowej wielkiej formy nasz rzeszowski Patron i Mentor, p. Bogumił Sobota. Poniżej: w trakcie próby przed występem.

 

 

Idziemy dalej...

 

   

Przeciętna temperatura powietrza w trakcie Warsztatów-2009 kształtowała się - podobnie, jak rok temu-  na poziomie lekko powyżej  30 stopni. Nasz gość z Kuwejtu bardzo się dziwił, że w takim CIEPLE chce się nam czasem nawet włączyć klimatyzację w samochodzie, bo u nich to dopiero powyżej 40 w plusie zaczyna być rzeczywiste "lato". Na pustyni w ciągu dnia może być 60 C w plusie, a nawet i więcej. Jak to mówią: co kraj - to obyczaj...

 

 

Byliśmy - dzięki naszemu Patronowi Organizacyjnemu - widoczni w wielu punktach Miasta: po lewej - afisz z informacją o kursie, po prawej - baner na budynku Filharmonii im. Malawskiego. 

 

Stypendium, stypendia...

 

  Stypendium im. Prof. J. Butorowej: corocznie jeden z Uczestników naszych Warsztatów jest wyróżniany Stypendium im. Prof. Janiny Butorowej w formie prawa do bezpłatnego uczestnictwa w Warsztatach odbywających się w roku następnym.

Za rok 2008 Stypendium to zostało przyznane Łukaszowi Chrzęszczykowi z Kielc. W latach poprzednich laureatkami Stypendium były: Aleksandra Jabłczyńska oraz Natalia Lentas z Wrocławia, a także Julia Kociuban i Jagoda Żulichowska z Krakowa oraz Radosława Jasik z Katowic.

Kryteria przyznawania Stypendium są następujące: wyniki osiągane w pracy, postawa w trakcie trwania Warsztatów oraz, generalnie: pracowitość, muzykalność, poczucie SOLIDARNOŚCI ludzkiej oraz także naszej pianistycznej – zawodowej...

 

Autorowi tej strony www jest bardzo miło poinformować, że Laureatem tej Nagrody w roku 2009 został młody pianista, uczeń Społecznej SM II stopnia w Gdyni – TOMASZ ZAJĄC, aktualnie – uczeń Mgr Julity Książkowskiej. Tomek ma w swoim artystycznym portfolio już kilka płyt oraz wiele nagród na różnych konkursach i przesłuchaniach (Warszawa, Łomianki, Szafarnia, Gőrlitz, Frascati), także - co wyjątkowo ważne i ciekawe - jako kameralista. Występował z kilkoma orkiestrami i brał udział w niejednym festiwalu. Tomek pojawiał się kilkakrotnie na bardzo poważnych etradach - tak w Polsce, jak za granicą: w praskim Rudolfinum,  Ambasadzie RP w Oslo, Stadthaus-Ulm i wielu innych pięknych miejscach.

Serdecznie Gratulujemy  i  Życzymy Tomkowi wielu, wielu osiągnięć w przyszłości!

 

 W roku 2009 za całokształt współpracy artystycznej z naszymi Warsztatami został też wyróżniony Kamil Borkowski: nagrodę w postaci tygodniowego pobytu studyjnego w Finlandii ufundowali Lidia i Stefan Kutrzeba. Serdeczne Gratulacje dla Kamila!

 

 

Kończąc relację z VIII Międzynarodowych Warsztatów Pianistycznych IDEA-OBRAZ-TECHNIKA, które odbyły się w dniach 6 – 14 lipca 2009 roku w Rzeszowie, pragnę w imieniu Pedagogów i Uczestników po raz kolejny Najserdeczniej Podziękować WSZYSTKIM, którzy zechcieli podjąć miły choć niełatwy trud współorganizacji tego unikalnego przedsięwzięcia!

Tradycyjnie, szczególnie gorące podziękowania kieruję do Władz Miasta Rzeszowa, Dyrekcji oraz Wszystkich Pracowników ZSM im. Szymanowskiego i Filharmonii im. Malawskiego! Słowa Gorących Podziękowań kieruję też do licznych Osób i Instytucji, które przyszły nam z pomocą - muszę na tym miejscu raz jeszcze wymienić Firmę TABLITEK i jej Dyrektora...! "On najlepiej wie, ile Mu zawdzięczamy..." - napisałem po Kursie w roku 2008. Powtarzam te słowa i dziś i bardzo serdecznie życzę Warsztatom i tak niezwykle dla nas (a wiem, że nie tylko dla nas) gościnnemu Rzeszowowi, by ten dziękczynny zwrot mógł być powtarzany jeszcze przez wiele, wiele lat!

 

Warsztaty organizujemy z myślą o pozytywnym, nie tylko muzycznym, ale i ogólnym rozwoju wszechstronnie utalentowanej i wartościowej młodzieży - głównie - polskiej, ale nie tylko.

Jednym z elementów naszej misji jest tworzenie platformy międzykulturowego i międzypokoleniowego porozumienia. Przy tej okazji także i dorosłe pokolenie otrzymuje szansę spotkania się z reprezentantami wielu różnych kultur oraz pomocy w prezentowaniu ich własnego oraz naszego polskiego muzycznego dorobku społeczeństwu Regionu i Miasta, które przyjmuje nas w tak wyjątkowo serdeczny sposób. Jak to już zostało nie raz powiedziane:  liczymy na równie owocną współpracę także i w latach przyszłych. Za już  otrzymane - GORĄCO DZIĘKUJEMY! 

Kończąc: gdyby się okazało, że jakakolwiek podana wyżej informacja domaga się korekty - bardzo proszę o kontakt (link do mojej e-poczty znajduje się u dołu strony). Dziękuję!

 

Z wyrazami szacunku i wdzięczności dla Wszystkich Odwiedzających te strony!

                               -  Stefan Kutrzeba

 

Pokłosie...

 

Z wielką radością informujemy, że na I Międzynarodowym Konkursie im. Chopina w Kuwejcie (marzec 2010) I Nagrodę i wiele nagród specjalnych, a wśród nich zaproszenie na recital w Żelazowej Woli, zdobył Faisal Al-Bahairi. Konkurs był oceniany przez Jury, w którego składzie znaleźli się pianiści i pedagodzy z Korei Płd., Anglii, Rosji, Chin i Polski. W miesiąc pózniej Faisal zdobył III Nagrodę i specjalne wyróżnienie na Międzynarodowym festiwalu w Jesolo k. Wenecji; w nagrodę został m.in. zaproszony bez wstępnych przesłuchań do IV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Malezji. 

Na kolejnych Ogólnopolskich Przesłuchaniach Pianistycznych w Warszawie na IV miejscu uplasował się Tomek Zając. Radosia Jasik została zakwalifikowana do udziału w kursach mistrzowskich w Calgary (Kanada).

 

No... - ale ten sukces musimy jednak jakoś bardziej specjalnie odnotować: na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina dla dzieci i młodzieży w Szafarni  Tomek Zając zdobył I Nagrodę w swojej grupie wiekowej; ponadto wyróżniono Go tytułem Najlepszego Pianisty całego tego Konkursu, a obok nagrody pieniężnej otrzymal też zaproszenie do występu w Tbilisi (Gruzja).

 

Na VI-tym Międzyszkolnym Przeglądzie Duetów Fortepianowych Szkół  Muzycznych  I stopnia w Zamościu (w marcu 2010)  I  miejsce i Grand Prix konkursu otrzymał duet z ZSM nr 2 w Rzeszowie, zaś na X-tym Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze (maj 2010) ten sam duet w składzie Zuzanna Homenda i Adrian Sowa zdobył II Nagrodę!  

 

 

Serdeczne Gratulacje dla Wszystkich Laureatów!

 

 

 

Inne relacje i fotki | Neuhaus | Metoda Chopina | Hofmann | Leszetycki

 

 

 

           

 

 

Niemal wszystkie fotografie na tej stronie pochodzą "spod ręki"  Pana Bogumiła Soboty. Wielkie Dzięki i za to...! Dziękuję również p. Jarosławowi Nurkiewiczowi za zdjęcie Marco Zorzi!

 

      Aktualizacja: 2009-05-30