Fortepian jest bez wątpienia jednym z najcięższych instrumentów...

Spróbujmy więc zaproponować pewne - z pozoru tylko niekonwencjonalne sposoby uczynienia go na tyle lekkim (do studiowania, ale nie bierz tych słów zbyt poważnie: chodzi po prostu o granie) na tyle, by dla osiągnięcia doprawdy niezłych rezultatów w technice gry nie trzeba było stosować ćwiczeń, które wzmacniając tzw. fizyczną siłę palców jednocześnie prowadziłyby do znieczulenia na kolor i wyraz dźwięku.

Gra na fortepianie od strony technicznej ma być lekka, łatwa i przyjemna! Dość już nadmiernego wysilania się - w przenośni i dosłownie. Kropka!

OK! Powinno być jasne dla każdego, że dobre - w odniesieniu do wszelkiej techniki - musi oznaczać nie tylko niezawodność, ale także - lekkość, szybkość i precyzyjność działania oraz łatwość w stosowaniu dodatkowych urządzeń lub przyłączanie do innych systemów. Zobaczmy jak te określenia mają się do interesującego nas pewnego bardzo szczególnego przypadku:

- spróbujmy możliwie lekko i z humorem porozmawiać o kilku podstawowych problemach nowoczesnej techniki gry na fortepianie. Wiedza o nich może być przydatna nie tylko zainteresowanym tzw. klasyką, ale wszystkim, którzy chcą wygodnie, przyjemnie i miło korzystać z fortepianu oraz innych instrumentów klawiszowych.

Aby lepiej zrozumieć o co chodzi, na początek spójrz i oceń:

Czy taka pozycja może być dla naszych Artystów, Twoim zdaniem, bardzo komfortowa?

Pytam nie bez kozery, bo sytuacja przedstawiona na obrazku (widzimy tu "rzecz na głowie postawioną"), przypomniała mi za jednym zamachem aż dwu Mistrzów, którzy wprawdzie dość dawno temu, za to lepiej od wielu współczesnych wiedzieli:

- JAK oraz dlaczego właśnie TAK a nie inaczej trzeba rozwijać technikę gry na fortepianie. Obaj oni wyrazili swe zdanie bardzo konkretnie, a ich słowa są dziś równie aktualne jak wtedy, kiedy zostały dopiero napisane.

Cytat I:

"Próbowano wielu bezużytecznych i nudnych praktyk, aby nauczyć gry na fortepianie; nie mają one jednak nic wspólnego ze studiowaniem tego instrumentu. To tak, jak gdyby ktoś uczył się na przykład chodzenia na głowie, aby wybrać się na przechadzkę..."

- tak, to Chopin!

Cytat II:

"Grać na fortepianie jest łatwo. Mam na uwadze fizyczną stronę gry, a nie osiąganie szczytów artyzmu."

- a to, Neuhaus!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o co dokładnie tu chodzi i jak to działa w praktyce...?

Aktualizacja: 2007-03-12