Michasiowe Mantry...

 

 

Zdolni uczący się potrzebują zdolnych nauczycieli. I na odwrót - zdolni pedagodzy potrzebują zdolnych uczniów. W ogóle, zdolni ludzie powinni szukać wokół siebie innych zdolnych ludzi i na swój sposób "zdobywać ich", bo w otoczeniu niezdolnych sami nie mogą się rozwijać, a w każdym razie ich doskonalenie zamiast być fascynującą GRĄ, pełną intelektualnych i emocjonalnych atrakcji, z konieczności stanie się - im mniej utalentowane obie strony - tym bardziej sformalizowanym teatrem pozorów: jedni, w gruncie rzeczy nie mając nic wartościowego do powiedzenia, muszą udawać, że uczą - a drudzy, sami nie wiedząc po co to robią, muszą udawać, że korzystają z dawanych im uwag.

Muszę powiedzieć, że od pewnego czasu szczęście zaczęło mi dopisywać pod względem możliwości pracy z młodzieżą szczególnie uzdolnioną: kursy w Polsce i za granicą, kontakty ze studentami z wielu krajów nawiązywane za pośrednictwem Internetu a kontynuowane dzięki mp3, taśmom, CD i video - to wszystko spowodowało, że teoretyczne zaplecze mojej interpretacji Metod Chopina i Neuhausa zostało praktycznie sprawdzone w pracy z międzynarodową elitą młodych pianistów. Konsekwentnie - wszystko z czym spotkacie się na tych internetowych stronach, dotyczy artystycznych faktów: jest to opisanie barwnej, żywej, ciekawej i często wesołej (niech potwierdzą byli kursanci) praktyki.

Że jednak nie posiadam talentu pisarskiego, niektóre moje teksty mogą wydawać się zbyt formalne, nawet "suche" - wybaczcie mi tę słabość i nie bierzcie ich za poważnie! Spróbujcie natomiast skontaktować się ze mną, a najlepiej - wpadnicie, na początek choćby w charakterze tzw. biernych słuchaczy, na któryś z moich kursów! Przekonacie się wówczas sami, że praca nad muzyką przy fortepianie może wyglądać zupełnie inaczej, niż nawet w najlepszych snach mogliście sobie wyobrazić. Metoda Chopina-Neuhausa (wolę ją tak właśnie nazywać) każe bowiem zwracać uwagę na elementy z reguły pomijane przez wielu pedagogów - mimo, że one właśnie decydują o zaistnieniu (lub nie) szans na prawdziwe postępy w sztuce gry na fortepianie, a szczególnie - na zdobycie prawdziwie sprawnej techniki pianistycznej.

Aktualnie chcę Was zapoznać z plonem kilkudniowej "sesji", jaką na początku maja 2002 odbyliśmy z Michałem K., który wraz z Rodzicami przyjechał do nas do Finlandii w odwiedziny. Nasi Goście zamieszkali w domku nad jeziorem - wspólnie się saunowaliśmy, grillowaliśmy różne dobre rzeczy, a w "międzyczasie" pracowaliśmy z Michałem nad jego aktualnym repertuarem korzystając z gościnnych sal naszego lokalnego opista (College'u).

Michał należy do grona "piekielnie" i wszechstronnie zdolnych młodych ludzi: wszystko łapie w lot, niczego nie trzeba mu powtarzać dwa razy, pisze na komputerze szybciej niż zdążycie dyktować, a po angielsku wypowiada się ze śmiałością wychowanka Eton; słuch i wyobraźnię ma niepośledniego gatunku, palce sprytne do niemożliwości - słowem, może być zaliczony do czołówki pośród licznej grupy moich doprawdy znakomitych kursantów... Tym nie mniej i on ma jakieś problemy - jak każdy i każda z nas.

Poniżej znajdziecie trzy zestawy Michasiowych "problemów do załatwienia"; odkrywaliśmy i określali je wspólnie w doprawdy błyskawicznym tempie. Są one świadectwem "prawdy o Michale K." w dniach 8, może 9 maja 2002. Spotkaliśmy się z nim na kolejnym kursie w lipcu (też 2002) i wówczas nawet mi do głowy nie przyszło by cokolwiek podobnego (nowe mantry) trzeba było formułować; te majowe problemy w lipcu należały już wyłącznie do Michasiowej historii. Ponieważ jednak były to sprawy niebłahe, sądzę, że dla wielu kształcących się pianistów (niekoniecznie tylko uczniów czy studentów) lektura, a zwłaszcza przemyślenie tych katalogów może być bardzo pożyteczna.

Jakieś pytania – proszę pisać śmiało!

Pozdrawiam serdecznie - S.K.

Michasiowe Mantry

.Mantra pierwsza

1. Jestem dojrzały na swoją miarę.

2. Nie muszę siebie "przeskakiwać".

3. Jestem twórczy i to normalne - nie muszę się "wysilać".

4. Cały gram: pracują nie tylko ręce i pamięć.

5. Każdy dźwięk ma znaczenie jako materialny fundament budowanego obrazu.

6. Korzystam ze wszystkich możliwych bonusów (link).

7. Pracę zaczynam od znalezienia STREFY (ten sam link).

8. Nie gniotę - wyzwalam.

9. Myślenie i budowanie emocji cieszy mnie.

10. Gram dla ludzi, a nie dla nastawionych na max "detektorów błędu".

Top

. Mantra druga

1. Dźwięki dłuższe mają żyć w całym czasie ich brzmienia.

2. Ruch energii dźwięku nigdy nie zamiera.

3. Przepływ czasu odbywa się nieustannie wzdłuż linii wirtualnego horyzontu.

4. Dźwięki relatywnie krótsze aktywnie dążą w stronę dźwięków relatywnie dłuższych (uwaga na rytmy punktowane!).

5. "Wirtualne" - w interpretacji - określa "realne" w wykonaniu; nigdy odwrotnie!

6. Swoboda rąk nie może oznaczać ich bezwładu!

7. Dźwięk "martwy" - to dźwięk pozbawiony mojej INTENCJI; wystarczy uruchomić wyobraźnię aby go ożywić.

8. Precyzja zależna od wysiłku fizycznego nie bywa artystycznie wartościowa.

9. Ciężar ręki daje siłę niezbędną do łatwego wydobycia dźwięku, wyobraźnia ożywia go, a palce dostarczają energii do jego przenoszenia.

10. Więcej słucham i tworzę niż obserwuję i oceniam...

Top

. Mantra trzecia

!. Nawet najkrótszy dźwięk jest częścią rozwijającej się linii.

2. Dźwięk muzyczny jest fizycznym odzwierciedleniem wirtualnego rozwoju budowanej formy utworu.

3. Muzyka zaczyna się (kompozytor lub/i interpretator) i kończy (słuchacz) w ludzkiej wyobraźni.

4. Rozwój techniki pianistycznej w pierwszym rzędzie zależy od zdolności dostrzegania, oceny i korygowania zjawisk dziejących się w określonych STREFACH brzmienia.

5. Koncentrowanie uwagi na ruchach nieuchronnie prowadzi do błędu.

6. Dźwięk "muzyczny", to dźwięk zawierający intelektualnie interesującą informację o wyraźnie określonym emocjonalnym zabarwieniu.

7. Podstawowym zadaniem TECHNICZNYM pianisty jest wydobywanie dźwięków niosących ARTYSTYCZNIE istotne INFORMACJE.

8. Legato - w gruncie rzeczy jest sprzeczne z fizyczną naturą klawiatury fortepianu, można je osiągnąć jedynie przez łączenie dźwięków WEWNĘTRZNIE, wirtualnie RUCHOMYCH.

9. Nigdy nie gram "na pamięć" - zawsze "tworzę na bazie tego co sobie kiedyś wyobraziłem i co pamiętam".

10. Ostatecznym celem interpretatora (także improwizatora) jest budowanie wewnętrznie żywej, emocjonalnie atrakcyjnej i architektonicznie pięknej FORMY.

Top

. Komentarz

Układ haseł w Michasiowych Mantrach "stał się" zupełnie spontanicznie, choć bynajmniej nie jest przypadkowy - to problemy pojawiające się w trakcie pracy DOMAGAŁY SIĘ słownego przedstawienia. W pewnym momencie uznaliśmy, że najlepiej będzie je po prostu zapisać. Tak powstały nasze Michasiowe Bruliony. Dziś, redagując je tylko troszeczkę dla potrzeb internetowej publikacji, nie chciałem zmieniać ich układu uznając, że być może w swoistym pomieszaniu tematów też może ukrywać się jakaś wartość, którą - być może - odkryjemy i docenimy nieco później...?

 

. Kontakt

Proszę o mail lub SMS-a na +358 44 270 7519.

- Stefan Kutrzeba

Top

Aktualizacja: 15.03.2007